INFORMACE O HADECH
krmení hadů
Pořizování krmných živočichů:
V obchodech se zvířaty: Je to nejjednodušší cesta, jak získat živé krmné živočichy. Relativně snadno zde opatříte myši, krysy a ryby. V nabídce bývají i zmražené myši různého stáří.
V ochodech s rybářskými potřebami: Zde můžete koupit cenově výhodné ryby na návnadu. Tyto ryby ovšem někteří obchodníci prodávají jen jako službu pro rybáře, a proto je neradi prodávají teraristům. Kdo chytá ryby může si je ulovit sám, jen dávat pozor kde je lovíte. Had může z né moc kvalitní ryby chytit nějaké onemocnění. Pokud budete chytat však v čistých vodách tak proč ne.
U chovatelů holubů: V každém větším městě najdete chovatele holubů, kteří rádi za výhodnou cenu prodají přebytečné holuby.
V drůbežářských závodech: Pokud máte mrazící box, můžete vytvořit dostatečnou zásobu jednodenních kuřat. V drůbežárnách se používají jen vylíhlé slepičky, zatím co kohouti jsou hned po vylíhnutí usmrceni. Je výhodné spojit se s ostatními teraristy, abyste mohli odebírat dostatečné množství jednodenních kuřat.
Vlastní chov: CHovatel má v dnesmnoho možností , jak opatřit krmné živočichy pro své hady. Proto není nutné přistoupit na časově náročný chov bílých myší, které jsou pro krmení hadů využívány nejčastěji.Kdo by se přesto chtěl chovem zabívat, tak tady pár údajů:dostatečně velké (akvárium,klec,terárko pro hlodavce) s ohledem kolik myší budete chovat, krmení pro hlodvce, hobliny (alespoň jednou týdně měnit), napáječku na vodu.chovat je můžete na půdě, ve sklepě nebo doma ( s ohledem na zápach to moc nedoporučuji). teplotu by měli mít něco nad 20 stupňů, při menší teplotě se myši tak často nemnoží! Vlastní chov má jednu velkou výhodu a to jak dobře se budete starat o myši, tak to pujde vydět na kondici hadů! hadi příjmají potravou veškeré vytamýni, živiny atd. Takže kdo má vlastní chov myší doma a dáváji dobrou stravu( zeleninu, ovoce, lepší žrádlo pro hlodavce),dobře se o ně stará. a potom takovou myš nebo holátko dá hadovy, dopřeje mu velmi výživnou potravu a pozitivně se to odrazí v jeho kondici! takže vřele doporučuji, sám to tak provozuji.
Krmení živými zvířaty
Pokud dáváte hadovi živou potravu, musíme na krmení dohlednout.
Hlodavce jako jsou myši nebo krysy byste neměli nechávat v teráriu, pokud se o ně had nebude už po krátkém čase zajímat a nezabije je. Jinak se může stát, že hlodavec svým silným chrupem hada zraní. Myš nebo krysa se uchopí pinzetou za ocas a vyndá z terária.(Hadi polykají kořist zpravidla hlavou napřed, aby jim v těle nedrhla srst)
Ryby také není radno nechávat delší dobu ve vodní nádrží je chudá na kyslík, ryba by v ní brzy pošla
Krmení zmraženými živočichy
Ať už zkrmujete zmrazené myši z obchodu nebo vlastní zmrazená jednodenní kuřata, musíte krmivo pečlivě připravit.Dbejte na včasné rozmrazení a osušení srsti nebo peří. Položte živočichy, ještě předtím, než je dáte hadům, bokem ať mohou přirozenou cestou rozmrznout a až poté je dejte k hadovy.
Jak často krmit hada?
Na tuto otázku se těžko odpovídá. I hadi stejného druhu, kteří jsou chováni za stejných podmínek a mají stejnou velikost, mohou mít různé chutě. Každý terarista musí proto se svými přirustky nejdříve experimentovat, aby zjistil zvyky a potřebu potravy každého exempláře. Jako základní pravidlo platí: mladé hady krmíme nejlépe jednou týdně, dospělým užovkám zpravidla stačí krmení jednou za dva týdny (třeba dát potkana jednou za čtrnáct dní, nebo třeba jednu myš jednou týdně), hroznýšovitým hadům můžete s klidným svědomím nabídnout dostačující krmi jednou za 3 až 4 týdny, aniž by trpěli hladem.
Překrmování: při krmení hadů je lepší držet se zpátky, než úzkostlivě překrmovat. Příliš mnoho potravy má negativní vliv na délku života a schopnost reprodukce hada.Navíc se mů u kloaki můžou vytvořit tukové bulky, které se potom odstraňují chirurgicky.
Klid po krmení
Poté, co se hadi nasitili, stáhnou se rádi na klidná místa a odpočívají až do úplného strávení potravy. V této době by zvířata měla být rušena co nejméně. Neklid a nevhodná teplota v teráriu mohou vést k tomu, že potrava zůstane nestrávená nebo je strávena jen častečně a vyvrhnuta.
Odmítání potravy v novém prostředí
U některých hadů může trvat dlouho, než v novém prostředí poprvé přijmoupotravu. To může mít různé důvody: had je aktivní ve dne nebo v noci a potravu nabízíme v nesprávnou dobu. u některých druhů samci v době páření potravu nepříjímají. samice často odmítají potravu v období březosti. had při zimování vůbec nejí a i když hada nedáte zimovat tak přez zimní měsíce se může stát že bude někdy odmítat potravu. had neže když svlíká pokožku nebo má před svlekem, vteráriu není vhodná teplota ( moc horko nebo zima), potrava je příliš velká nebo malá, nabízený krmný živočich neodpovídá obvilké kořisti.
podávání vitamínových preparátů
Různé vitamínové preparáty hadům můžete dávat, ale nepřehánět to.
Kapsle se podávají poměrně snadno, pokud slouží jako potrava mrtvá jednodenní kuřata. Kpasli zasuneme do zobákua had ji spolkne i skuřetem. Ostatním zvířatům kapsli můžete dát do tlamy.
Podávat tekuté preparáty není tak jednoduché, protože zpravidla hadovi nevábně páchnou a tím ho mohou odradit. Počkejte, až krmný živočich zmizí v hadí tlamě asi do poloviny a pak mu pipetou nakapejte na srst kapku preparátu. Nebo se také některé tekuté preparáty dávají do myský s vodou pro hada.
Však by jsem vytamínové preparáty požil opravdu jednou za delší čas. Může se totiž stát že had po těchto vytamínech stratí na čas chuť k jídlu. Navíc vše co potřebu je (vytamíny) získává z potravy co mu dávate tudíž z myší.
- tady je nákres domácího inkubátoru, který vám stačí pokud máte malí chov hadů.
Inkubátor s vodní lázní: 1- akvarijní topné těleso s termostatem (100-200W), 2 – dětská molitanová podložka, 3 – cihla, 4 – čidlo kontaktního teploměru, 5 – vodní lázeň (2-3 cm nad topné těleso), 6 – elektronický ukazatel kontaktního teploměru, 7 – orientační lihový teploměr, 8 – víko s podlepenou dětskou plenou proti odkapům. (Podle nákresu Pavla Böhma)
SVLÉKÁNÍ KŮŽE: hadi se svlékají cca jednou za měsíc. Při tom se jim zakalí oči a nežerou.v této době musíte často rosit aby jim svlečka potom nepřischla k tělu a vy by jste jí opatrně museli sundávat sami.jak se had odkalí tak po pár dnech se svleče.Když je svlečka v celku, svěčí to o dobré kondici vašeho jedince.
ZIMOVÁNÍ HADŮ: Postup u většiny hadu je stejný: měsíc před zimováním hada přestaneme krmit, tím se dokonale vyprázdní ( pomáhá také hada namočit do vlažné vody).Poté čtrnáct dní před zimováním pomalu přestáváme svítit.Nastává zimování při teplotě 8 - 15 stupňů po dobu od 1 - 3 měsíce.hadovi stačí podestílka ( bukové štěpy) a nádoba s vodou. Po zimování začínáme pomalu zase svítit a zhruba po 2 týdnech zkoušíme krmit.
Pro začatečníky
dobry den tak tady nějaké údaje do začátku sice nevím jestli máte mládě, nebo nějakého staršího jedince, ale tady jsou takové obecné věci pro chov užovky:
pro dospělou užovku stačí terárko 70*40*40. vešli by se tam i dvě , ale záleží na jejich velikosti v dospělém věku, samozřejmě pro mládě je zbytečné mít takto velké terárium takže stačí menší. nadále aby tam měla dostatečně dost tepla to znamená buď tam mít připojený tepelný kabel, nebo tepelný kámen, a nebo což to je asi nejčastější žárovku. teplo určíte podle watu žárovky. pro užovku je nejideálnější aby pod světlem měla cca 28 až 30 stupňů, v ostatních místech terária stačí mít cca 27 stupňů. v létě se svítí více cca 12 hodin denně, v zimě cca 6 hodin denně , ale je to takové všeobecné záleží na Vás. já osobně to většinou dodržuju. jen v létě když je moc horko tak světlo zhasnu dříve , protože z velkého tepla, nebo naopak z nízké teploty může had vyvrhnout zpátky potravu.dále mít dobrý podklad. jsou různé jako rašelina, bukové štěpy, říční písek, mulčovací kůra atd. já osobně používám bukové štěpy, asi nejlíp se mi osvědčili .aby jste dodržel hygienické podmínky v terárku , tak by jste měl(a) vždy když se had vykálí tak daný exkrement uklidit, udržíte si tak čisté terárium a hadovy nebude hrozit případné onemocnění ze strany výkalů.miska s vodou by měla být tak velká, aby se tam stočený had vlezl.voda se mění cca co 4 dny tak udržíte vodu čistou, když se had do vody vykálí tak hned vodu vyměnit.samozřejmě mít pro něj úkryty kam se může schovat (skalky, dřevo, kůru ze stromu, kameny atd.), čím více hadů v jednom terárium, tím více úkrytu. také nějaké drsné věci, na svlíkání kůže ( dřevo, kokos.......), terárium vždy jednou denně , nebo co dva dny naroste, pro hada to je přirozené a oplatí Vám to tím že se bude cítit ve vašem terárium příjemně. když se had svléká trvá to cca 7 dní tak nežere. V tomto období terárium naroste aspoň 3 denně a můžete i hada ale někteří to nemají rádi.období svlékání kůže poznáte to tak že had nechce žrát a má zakalené oči ( takové bílé), potom se zase odkalí a po pár dnech se vám svleče. had se krmí co 7 dní mláďata se krmí malými holátky a větší hadi se krmí myší. pokud vaše užovka bude opravdu větší můžete jí krmit potkany. já mám třeba samce velkého 160cm a krmím ho jednou za 14dní jedním potkanem.Pokud chováte dva a více hadů v jednom terárku , tak na krmení musíte dohlížet, nebo oba dva hady před tím oddělit od sebe. Mohlo by se stát, že budou mít oba zájem o jednu a tu samou myš a nemuselo by to dopadnout dobře.
jinak hada brát co nejčastěji ven ať se pro luftuje a ať si zvykne na ruku jak si zvykne tak máte doma klidné, krásné a nenáročné zvíře. Mnoho šťastných chvil s hadem přeje Dočkal.
Rozkrmování hadů:
Pokud nám mládě nechce přijímat potravu tak volíme tuto metodu: dáme živé holátko. Pokud nechce tak skusíme mrtvé. Pokud ani tohle nezabere, tak holátko umrtvíme a nastřihneme hlavičku a břicho. Pach mozku a střev většinou hádka vyprovokuje a to provádíme cca vždy jednou za týden, po dobu dvou týdnů. Jestli ani tehdy nejsme uspěšní, tak nastává násilné krmení. Mládě chytneme těsně za hlavou, tupím a úským předmětem otevřeme tlamičku a kousky nastříhaného holátka strčíme do tlamičky. Počkáme jestli to sám sežere jestli ne, tak tupím úským předmětem zatlačíme kousek holete až do krku. Toto se týká mláďat.